Sisu-TrailO  
Selkien Sisus tävling i PreO, långdistans
söndagen den 14 juli 2019
Klass: PreO Elit Kontroll 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Tk 1-3 Resultat
R-nr R-po Namn Klubb \ Rätt                                                         Sek Poäng Sek Ranking
2 --- Ján Furucz klubbmärke Farmaceut Bratislava, SVK                                                         16 24 16-----
3 --- Lauri Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat, FIN                                                         20 24 20-----
4 --- Pinja Mäkinen klubbmärke Koovee, FIN                                                         11 23 11-----
5 --- Sami Hyvönen   RastiPielinen, FIN                                                         16 23 16-----
6 --- Jan-Eric Nyström klubbmärke Akilles OK, FIN                                                         41 23 41-----
7 --- Koji Chino klubbmärke Wanderers, JPN                                                         14 23 134-----
8 --- Ari Tertsunen klubbmärke Tuusulan Voima-Veikot, FIN                                                         19 23 139-----
9 --- Markéta Šimková klubbmärke SK Los Melník, CZE                                                         36 23 156-----
10 --- Ari Uotila klubbmärke Kokemäen Kova-Väki, FIN                                                         13 22 13-----
11 --- Martin Aarholt Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR                                                         17 22 17-----
12 --- Jarmo Karvinen klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN                                                         25 22 25-----
13 --- Martti Inkinen klubbmärke Rajamäen Rykmentti, FIN                                                         28 22 88-----
14 --- Mikko Heinonen klubbmärke Kalevan Rasti, FIN                                                         40 22 100-----
15 11 0.75 Erik Stålnacke klubbmärke IFK Göteborg, SWE                                                         12 21 121.50
16 4 0.51 Martin Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE                                                         16 21 161.55
17 --- Kristiina Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat, FIN                                                         25 21 25-----
18 --- Esko Junttila klubbmärke Muuramen Rasti, FIN                                                         22 21 82-----
19 --- John Kewley klubbmärke MDOC, GBR                                                         30 21 90-----
20 --- Remo Madella   Punto Nord, ITA                                                         33 21 93-----
21 --- Juha Hiirsalmi klubbmärke Turun Metsänkävijät, FIN                                                         9 20 9-----
22 --- Jacek Wieszaczewski klubbmärke Orientop Wroclaw, POL                                                         13 20 13-----
24 --- Juha Villikka klubbmärke Koovee, FIN                                                         33 20 33-----
25 --- Heikki Liimatainen klubbmärke Riihimäen Suunnistajat, FIN                                                         48 20 108-----
25 --- Sergei Rusakov klubbmärke Ryssland, RUS                                                         48 20 108-----
27 8 0.65 Erik Lundkvist klubbmärke HJS-Vansbro OK, SWE                                                         26 20 1462.60
28 --- Miroslav Šimek klubbmärke SK Los Melník, CZE                                                         50 20 170-----
29 --- Liubov Kozina   Nizhny Novgorod, RUS                                                         100 20 220-----
30 --- Lars Jakob Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR                                                         13 19 13-----
31 --- Libor Forst klubbmärke MatFyz Praha, CZE                                                         14 19 14-----
32 --- Kyllikki Anttila klubbmärke Suunta Jurva, FIN                                                         23 19 143-----
33 --- Pekka Seppä klubbmärke Suunta-Sepot, FIN                                                         38 19 158-----
34 --- Lenka Forstová klubbmärke MatFyz Praha, CZE                                                         19 18 19-----
35 --- Anna Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN                                                         13 18 73-----
36 --- Pertti Hartman klubbmärke Rasti-Nokia, FIN                                                         22 18 82-----
37 --- Risto Vainio klubbmärke Kouvolan Suunnistajat, FIN                                                         26 18 86-----
38 --- Roope Näsi klubbmärke Alahärmän Kisa, FIN                                                         31 18 91-----
39 --- Åke Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN                                                         21 18 141-----
40 --- Ole-Johan Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR                                                         30 17 90-----
41 --- Jouko Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat, FIN                                                         37 17 97-----
42 --- Tuula Tjäder klubbmärke Lahden Suunnistajat-37, FIN                                                         101 17 221-----
43 --- Tuomo Markelin klubbmärke Helsingin Suunnistajat, FIN                                                         90 17 270-----
44 --- Artem Khalanskiy   --, RUS                                                         32 16 152-----
45 --- Elizabeth Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR                                                         38 16 158-----
46 --- Pentti Koponen klubbmärke Espoon Suunta, FIN                                                         90 16 270-----
47 --- Joanna Puternicka klubbmärke Orientop Wroclaw, POL                                                         16 15 16-----
48 --- Graham Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR                                                         33 15 153-----
49 42 3.29 Owe Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE                                                         58 15 1787.65
50 --- Ville Hiirsalmi klubbmärke Turun Metsänkävijät, FIN                                                         22 14 82-----
51 --- Kari Pinola klubbmärke Rasti-Nokia, FIN                                                         43 14 163-----
52 --- Anne Pinola klubbmärke Rasti-Nokia, FIN                                                         21 14 201-----
53 73 5.89 Ken Gammelgård klubbmärke OK Ravinen, SWE                                                         128 14 2488.70
54 46 3.58 Eva Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE                                                         44 12 10410.75
-- --- Masayuki Tashiro   HokoOnchi, JPN                                                           DNS-----
Programming by Antal rätt: 47 49 32 36 46 35 46 0 37 47 46 44 45 44 28 48 30 47 49 31 42 47 38 34 47 19 32 49    
Martin Fredholm Antal rätt i %: 90 94 62 69 88 67 88 0 71 90 88 85 87 85 54 92 58 90 94 60 81 90 73 65 90 37 62 94