Sisu-TrailO, WRE  
Selkien Sisus tävling i PreO, långdistans
lördagen den 13 juli 2019
Klass: PreO Elit Kontroll 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Tk 1-3 Resultat
R-nr R-po Namn Klubb \ Rätt                                                                   Sek Poäng Sek Ranking
1 --- Juha Hiirsalmi klubbmärke Turun Metsänkävijät, FIN                                                                   7 30 7-----
2 11 0.75 Erik Stålnacke klubbmärke IFK Göteborg, SWE                                                                   13 30 130.83
3 --- Remo Madella   Punto Nord, ITA                                                                   14 30 14-----
4 --- Ján Furucz klubbmärke Farmaceut Bratislava, SVK                                                                   9 29 9-----
5 4 0.51 Martin Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE                                                                   11 29 111.88
7 --- Mikko Heinonen klubbmärke Kalevan Rasti, FIN                                                                   18 29 18-----
8 --- Sami Hyvönen   RastiPielinen, FIN                                                                   15 29 75-----
9 --- Lauri Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat, FIN                                                                   11 28 11-----
10 8 0.65 Erik Lundkvist klubbmärke HJS-Vansbro OK, SWE                                                                   18 28 182.93
11 --- Martti Inkinen klubbmärke Rajamäen Rykmentti, FIN                                                                   22 28 22-----
13 --- John Kewley klubbmärke MDOC, GBR                                                                   18 27 18-----
14 --- Koji Chino klubbmärke Wanderers, JPN                                                                   22 27 22-----
15 --- Martin Aarholt Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR                                                                   11 27 71-----
16 --- Markéta Šimková klubbmärke SK Los Melník, CZE                                                                   19 26 19-----
17 --- Ari Tertsunen klubbmärke Tuusulan Voima-Veikot, FIN                                                                   20 26 20-----
18 --- Åke Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN                                                                   21 26 81-----
19 --- Tuula Tjäder klubbmärke Lahden Suunnistajat-37, FIN                                                                   49 26 169-----
20 --- Libor Forst klubbmärke MatFyz Praha, CZE                                                                   13 25 13-----
21 --- Lars Jakob Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR                                                                   15 25 15-----
22 --- Joanna Puternicka klubbmärke Orientop Wroclaw, POL                                                                   16 25 16-----
23 --- Jarmo Karvinen klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN                                                                   19 25 19-----
23 --- Juha Villikka klubbmärke Koovee, FIN                                                                   19 25 19-----
25 --- Kristiina Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat, FIN                                                                   21 25 21-----
26 --- Esko Junttila klubbmärke Muuramen Rasti, FIN                                                                   15 25 75-----
27 --- Ari Uotila klubbmärke Kokemäen Kova-Väki, FIN                                                                   12 24 12-----
28 --- Masayuki Tashiro   HokoOnchi, JPN                                                                   16 24 16-----
29 --- Heikki Liimatainen klubbmärke Riihimäen Suunnistajat, FIN                                                                   27 24 27-----
30 --- Liubov Kozina   Nizhny Novgorod, RUS                                                                   36 24 36-----
31 --- Jacek Wieszaczewski klubbmärke Orientop Wroclaw, POL                                                                   17 24 77-----
32 --- Sergei Rusakov klubbmärke Ryssland, RUS                                                                   26 24 867.03
33 --- Risto Vainio klubbmärke Kouvolan Suunnistajat, FIN                                                                   27 24 87-----
34 --- Anna Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN                                                                   13 23 13-----
35 --- Pertti Hartman klubbmärke Rasti-Nokia, FIN                                                                   19 23 19-----
36 --- Pekka Seppä klubbmärke Suunta-Sepot, FIN                                                                   20 23 20-----
37 --- Miroslav Šimek klubbmärke SK Los Melník, CZE                                                                   22 23 22-----
38 --- Graham Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR                                                                   31 23 31-----
39 --- Kari Pinola klubbmärke Rasti-Nokia, FIN                                                                   26 23 86-----
40 --- Jan-Eric Nyström klubbmärke Akilles OK, FIN                                                                   20 22 20-----
41 --- Lenka Forstová klubbmärke MatFyz Praha, CZE                                                                   26 22 26-----
42 --- Roope Näsi klubbmärke Alahärmän Kisa, FIN                                                                   16 22 76-----
43 --- Kyllikki Anttila klubbmärke Suunta Jurva, FIN                                                                   13 21 73-----
44 42 3.29 Owe Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE                                                                   54 21 11410.08
45 --- Ole-Johan Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR                                                                   25 21 145-----
46 --- Ville Hiirsalmi klubbmärke Turun Metsänkävijät, FIN                                                                   14 20 14-----
47 46 3.58 Eva Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE                                                                   39 20 3911.13
48 --- Jouko Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat, FIN                                                                   39 20 99-----
49 --- Pentti Koponen klubbmärke Espoon Suunta, FIN                                                                     19 180-----
50 --- Artem Khalanskiy   --, RUS                                                                   21 18 21-----
51 --- Tuomo Markelin klubbmärke Helsingin Suunnistajat, FIN                                                                   30 18 30-----
52 73 5.89 Ken Gammelgård klubbmärke OK Ravinen, SWE                                                                   100 17 16014.18
53 --- Elizabeth Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR                                                                   104 14 164-----
54 --- Anne Pinola klubbmärke Rasti-Nokia, FIN                                                                   21 11 141-----
55 --- Vacant 6 klubbmärke --, FIN                                                                   15 4 195-----
56 -- 15.00 Vakant 1 klubbmärke --, SWE                                                                     0 031.23
57 --- Vacant 5 klubbmärke --, FIN                                                                     0 180-----
Programming by Antal rätt: 41 44 43 42 51 48 48 41 48 49 37 47 47 25 40 49 43 36 30 37 46 40 47 45 39 29 47 26 35 46 45 42 46    
Martin Fredholm Antal rätt i %: 76 81 80 79 96 92 92 79 92 94 71 90 90 48 77 94 83 69 58 71 88 77 90 87 75 56 90 50 67 88 83 78 85