SM TempO
Mäntsälän Urheilijats tävling i PreO, TempO
söndagen den 6 augusti 2017
Klass: Elit Kontroll Station: 1 Station: 2 Station: 3 Station: 4 Station: 5 Station: 6 Station: 7 Station: 8 Station: 9 Station: 10 Använd
tid
Straff-
tid
Resultat
Namn Klubb \ Rätt F Z B E Z Sek Plac.
(St./Tot.)
B Z Z C Z Sek Plac.
(St./Tot.)
Z E Z Z C Sek Plac.
(St./Tot.)
D A E Z F Sek Plac.
(St./Tot.)
E Z Z Z C Sek Plac.
(St./Tot.)
F Z A E C Sek Plac.
(St./Tot.)
D A F B C Sek Plac.
(St./Tot.)
D B F E Z Sek Plac.
(St./Tot.)
Z B E C A Sek Plac.
(St./Tot.)
- - - - - Sek Plac.
(St./Tot.)
Sek
1 Antti Rusanen Keravan Urheilijat, FIN F Z B E Z 20 (1/1) B Z Z C Z 17 (2/1) Z E Z Z C 26 (2/1) D A E Z F 22 (1/1) E Z Z Z C 29 (2/1) F Z Z E C 32 (15/1) D A F B C 27 (1/1) D B F E Z 20 (1/1) Z B E C A 25 (1/1) Z F Z A C 27 (1/1) 218 30 248
2 Pinja Mäkinen Koovee, FIN F Z B E Z 29 (4/4) B Z Z C Z 31 (7/3) Z E Z Z C 30 (4/2) D A E Z F 38 (7/2) E Z Z Z C 42 (7/2) F Z A Z C 43 (23/3) D A F Z C 48 (20/2) D B F E Z 35 (7/2) Z B E C A 26 (2/2) Z F Z A Z 41 (1/2) 322 60 382
3 Anna Jacobson OK77, FIN F Z B E Z 30 (5/5) B Z Z C Z 41 (10/5) Z E Z Z C 28 (3/4) D A Z Z F 33 (14/4) E Z Z Z C 33 (3/4) F Z A E C 30 (1/2) D A E Z C 48 (33/3) D B F E Z 32 (6/3) Z B E C A 34 (8/3) Z F Z A D 32 (1/3) 309 90 399
4 Juha Hiirsalmi Turun Metsänkävijät, FIN F C B E Z 32 (16/16) B Z Z C Z 15 (1/6) Z E Z F C 26 (10/8) D A E B F 32 (13/8) E Z Z Z C 24 (1/5) Z Z A E Z 23 (30/7) D A F B C 31 (3/3) D B F E C 28 (14/4) Z B E C A 26 (2/4) Z F B A C 31 (1/4) 237 180 417
5 Sami Hyvönen RastiPielinen, FIN F Z B E Z 27 (2/2) Z Z Z C Z 27 (16/9) Z E Z Z C 25 (1/5) Z A E B F 34 (31/10) E Z Z Z C 41 (6/7) F Z A E Z 26 (10/6) D A F B C 37 (4/5) D Z F E Z 26 (11/5) Z B E C A 26 (2/5) Z F B A C 53 (1/5) 269 150 419
6 Mikko Heinonen Kalevan Rasti, FIN F Z B E Z 27 (2/2) B Z Z C Z 54 (15/8) Z E Z Z C 31 (5/6) D A E Z F 42 (8/3) E Z Z Z C 36 (4/3) Z Z A E C 49 (24/4) D A E B C 42 (15/6) D B F E C 28 (14/6) Z B E C A 32 (7/6) Z F Z A D 43 (1/6) 341 90 431
7 Miia Turto Kokemäen Kova-Väki, FIN F Z B E Z 30 (5/5) B Z Z C Z 25 (3/2) Z E Z Z C 39 (6/3) D A E B F 51 (23/5) E B Z Z C 39 (14/7) F Z A E Z 35 (19/8) Z A F B C 42 (15/7) D B F E Z 31 (5/7) Z B E C A 31 (6/7) Z F Z A Z 39 (1/7) 323 120 443
8 Sami Torstila Helsingin Suunnistajat, FIN F C B E Z 24 (11/11) B Z Z C Z 26 (4/7) Z E A Z C 33 (15/10) D A E Z F 35 (4/6) E Z Z D C 31 (10/6) F Z A E C 37 (4/5) Z A E Z C 37 (39/8) D B F Z Z 36 (21/9) Z B E C A 34 (8/8) C F Z Z A 50 (1/8) 293 210 503
9 Petteri Hakala Rasti-Nokia, FIN F C B E D 21 (20/20) B Z Z C Z 26 (4/12) Z E Z F C 25 (9/11) D A E Z F 29 (2/7) C Z Z Z C 55 (20/10) Z Z A E C 33 (16/10) D A E Z C 26 (24/10) D B F E Z 26 (2/8) Z Z E C A 26 (14/9) Z F B C C 34 (1/9) 267 240 507
10 Petteri Suominen Helsingin Poliisi-Voimailijat, FIN F C B E Z 31 (15/15) B Z Z C Z 35 (8/11) Z E Z F C 39 (20/12) D A E Z F 32 (3/9) E Z Z C C 38 (13/9) F Z A D C 36 (20/9) D A E Z C 33 (25/9) D B F E C 33 (18/10) Z B E C A 39 (12/10) A F Z A C 46 (1/10) 316 210 526
11 Tuomas Väinä Kankaanpään Suunnistajat, FIN F C B Z Z 44 (33/33) B Z Z C E 35 (22/30) Z E Z F C 35 (17/24) Z A E Z F 62 (30/27) Z Z Z Z C 60 (22/26) F Z A E C 38 (5/23) D A F B C 38 (5/14) D B F E Z 40 (8/13) Z B E C A 35 (10/11) Z F B C D 63 (1/11) 387 180 567
12 Geir Myhr Øien Ringsaker OK, NOR F C B E D 37 (29/29) B E Z C Z 41 (29/29) Z E Z F C 38 (19/26) D A E Z F 42 (8/18) D B Z Z C 42 (28/21) F Z Z E C 64 (33/25) D A F B C 45 (7/18) D B F E Z 28 (4/14) Z B E C A 28 (5/12) Z F Z A C 33 (1/12) 365 210 575
13 Hannu Niemi Epilän Esa, FIN F C B E Z 54 (23/23) B Z Z C Z 42 (11/16) Z E A Z C 76 (37/23) D A E Z F 63 (14/22) E Z Z Z C 62 (11/17) F Z A E C 58 (11/15) D A E B C 55 (23/16) D B F E Z 51 (9/15) Z B E C A 40 (13/13) Z F B C C 63 (1/13) 501 90 591
14 Roope Näsi Alahärmän Kisa, FIN F C B E Z 25 (13/13) B Z Z C Z 36 (9/10) Z E Z Z C 41 (7/7) Z A E Z F 44 (21/11) E Z Z E Z 79 (41/14) F Z A E C 44 (7/13) Z A F B C 76 (32/15) C B F E Z 36 (21/16) Z B E C A 37 (11/14) Z F B A C 53 (1/14) 418 180 598
15 Jani Leppäniemi Vetelin Urheilijat, FIN F C B Z Z 21 (20/20) B Z Z C E 32 (20/23) Z E Z F C 30 (13/17) D A Z B F 28 (26/21) E C Z Z D 19 (16/19) F Z A E C 32 (2/14) D A F F C 32 (11/12) Z B F E Z 27 (13/12) Z B E Z Z 25 (15/15) Z F B D C 30 (1/15) 246 360 606
16 Jari Turto Kokemäen Kova-Väki, FIN F Z B E Z 34 (7/7) B Z Z C Z 29 (6/4) Z E Z F C 40 (21/8) D A Z B F 31 (29/12) Z B Z Z D 33 (35/15) F Z A D C 50 (26/16) D A F B C 30 (2/11) D B F E C 29 (16/11) D Z D C A 15 (16/16) Z F A C C 18 (1/16) 291 330 621
17 Kyllikki Anttila Suunta Jurva, FIN F Z B E D 45 (18/18) B Z Z C Z 59 (18/20) Z E Z Z C 50 (8/13) D A E Z F 65 (17/13) F Z Z Z C 48 (15/12) F Z A E C 41 (6/11) D A Z Z C 63 (38/13) Z B F E Z 49 (25/17)                             420 150 570
18 Ari Tertsunen Tuusulan Voima-Veikot, FIN F C B E D 27 (24/24) B Z Z C Z 44 (12/18) Z E Z F C 40 (21/16) D A E B F 39 (18/17) E Z Z Z C 55 (9/11) F Z A E C 53 (9/12) C C F Z Z 48 (44/21) D B F E Z 27 (3/18)                             333 240 573
19 Mika Latva-Kokko USA, USA Z C B E Z 36 (28/28) Z Z Z C Z 53 (35/31) F E Z Z C 42 (23/31) D A E Z F 35 (4/20) E C Z E D 28 (32/25) Z Z A E C 37 (21/24) D Z F B C 34 (12/19) Z B F E Z 29 (16/19)                             294 300 594
20 Ann-Sofie Sundelin OK Botnia, FIN F Z B E Z 57 (14/14) B Z Z C Z 66 (23/14) Z E Z F C 56 (26/18) D A E Z F 90 (27/24) E Z Z Z C 81 (17/21) F Z A E C 59 (13/18) D A Z B C 84 (36/25) D B F E Z 68 (23/20)                             561 60 621
21 Hanna Grannabba OK Terjärv, FIN F Z B E Z 54 (11/11) B F Z C Z 49 (34/19) Z E Z F C 58 (31/21) D A E Z F 58 (12/19) E Z Z Z C 65 (12/13) F B A E C 78 (40/22) D A F Z C 67 (28/24) D B F E C 56 (27/21)                             485 150 635
22 Esko Junttila Muuramen Rasti, FIN F Z B E Z 48 (9/9) B D Z C Z 46 (32/15) Z E Z Z C 64 (16/14) D A E Z F 72 (19/15) E B Z Z C 58 (21/16) Z Z A E C 65 (34/19) Z A F B C 74 (31/22) D B Z E Z 61 (29/22)                             488 150 638
23 Kari Pinola Rasti-Nokia, FIN F C B E Z 57 (24/24) B Z Z C Z 48 (14/21) Z E Z Z C 56 (10/15) D A E Z F 63 (14/14) E C Z Z D 65 (37/20) F Z A E C 59 (13/17) D A F Z C 79 (34/22) Z B F D Z 54 (35/23)                             481 180 661
24 Jan-Eric Nyström Akilles OK, FIN F C B E Z 34 (17/17) B Z A C Z 42 (30/22) Z E Z F C 57 (29/22) D A E B F 53 (25/25) C Z Z Z B 63 (35/27) Z Z A E C 76 (39/27) D A F B C 59 (10/28) D Z F E Z 38 (23/24)                             422 240 662
25 Jarmo Karvinen Keravan Urheilijat, FIN F C B Z D 49 (42/42) Z Z Z C Z 37 (25/37) Z E A Z Z 71 (43/40) D A E Z F 54 (11/34) E B Z Z C 54 (18/30) F Z A E C 64 (18/28) D A F B C 39 (6/26) D B F E C 56 (27/25)                             424 240 664
26 Eero Hakanen Rasti-Jyry, FIN F C B E Z 49 (19/19) B F Z C Z 42 (30/26) Z E Z Z C 59 (12/19) D A Z Z F 71 (32/26) E Z Z Z C 54 (8/18) Z Z A E C 54 (31/21) D A E Z C 74 (40/27) D B F E C 61 (29/26)                             464 210 674
27 Risto Vainio Kouvolan Suunnistajat, FIN F Z B E D 52 (22/22) B E Z C Z 53 (35/28) Z E Z F C 48 (25/29) Z Z E Z F 71 (37/30) D Z Z C C 71 (39/35) F Z A E C 63 (16/32) D A F B C 52 (8/29) D B F E Z 56 (11/27)                             466 210 676
28 Matti Kallio Keravan Urheilijat, FIN F C B E D 40 (31/31) B C Z C Z 17 (13/24) D E B Z C 27 (29/24) D A E Z F 35 (4/16) C B Z D C 30 (33/23) B B A E C 28 (32/26) D A F B F 34 (12/20) C C Z E C 30 (44/28)                             241 450 691
29 Pekka Seppä Suunta-Sepot, FIN F C B Z Z 31 (27/27) B F Z C Z 38 (26/27) Z E Z F C 58 (31/30) D A E Z F 51 (10/23) E B Z C C 40 (27/24) F Z A E C 48 (8/20) D A E B C 39 (14/17) B F E C -- 50 (45/29)                             355 360 715
30 Pertti Hartman Rasti-Nokia, FIN F E Z Z Z 44 (41/41) B Z Z C Z 70 (28/36) Z E Z F C 70 (35/35) D A Z Z F 60 (27/35) E Z Z Z B 65 (23/32) E Z A E C 71 (38/35) D A F B C 73 (17/32) D B F E Z 63 (18/30)                             516 210 726
31 Heikki Liimatainen Riihimäen Suunnistajat, FIN Z C B E Z 57 (36/36) B D Z C E 49 (41/38) Z E Z Z C 86 (26/36) D A E Z F 72 (19/31) E Z Z E C 82 (31/33) Z Z A E C 66 (35/36) Z A F B C 47 (19/33) D B F E Z 65 (20/31)                             524 210 734
32 Ville Hiirsalmi Turun Metsänkävijät, FIN F B Z E D 33 (39/39) B F Z D Z 46 (39/41) F E Z F C 50 (38/41) D Z E Z F 52 (24/38) E Z Z Z C 39 (5/29) F C A E C 52 (29/29) C A F B Z 42 (30/30) B B Z E Z 44 (34/32)                             358 390 748
33 Pauli Anttila Suunta Jurva, FIN F Z B Z D 38 (30/30) B F Z C Z 56 (37/33) Z E C Z C 56 (26/32) D Z Z B F 50 (40/37) E B Z Z Z 50 (29/36) F Z A E C 35 (3/31) Z Z F B C 58 (37/34) Z B F E C 31 (29/33)                             374 390 764
34 Juha Villikka Koovee, FIN F Z B Z Z 60 (26/26) B Z Z C Z 60 (19/25) Z E Z Z C 66 (18/20) Z A E B F 75 (39/28) E Z Z Z B 65 (23/28) F Z A E B 68 (37/30) Z A Z B C 78 (42/35) D B F E C 61 (29/34)                             533 240 773
35 Rauli Helkkula Turun Metsänkävijät, FIN F Z B E Z 52 (10/10) B F Z C Z 48 (33/17) Z B Z F C 51 (39/28) D F E F F 56 (35/29) E C F Z D 51 (42/34) D Z A E C 51 (28/33) D A E B C 53 (22/31) Z B F E C 54 (35/35)                             416 360 776
36 Sanna Koponen RastiPielinen, FIN F Z B E Z 45 (8/8) B Z Z C Z 69 (27/13) Z Z Z F C 65 (41/27) D Z A Z F 87 (42/32) E B Z Z C 68 (25/31) F Z A Z C 67 (36/34) Z A E B C 76 (41/39) D Z F E Z 52 (26/36)                             529 270 799
37 Nils Jansson OK Raseborg, FIN F C Z E D 39 (40/40) B Z Z C Z 57 (16/34) F E A F C 79 (44/42) D A E Z Z 73 (34/41) E B Z Z C 54 (18/39) F Z A E C 68 (22/37) Z C F Z C 56 (43/41) D B F E Z 51 (9/37)                             477 330 807
38 Margita Nyström Akilles OK, FIN F C B Z Z 53 (34/34) B Z D C Z 60 (38/35) Z E Z Z C 75 (24/34) Z A Z Z F 84 (41/39) C B Z Z Z 82 (43/42) F Z A E C 58 (11/41) D A F B C 55 (9/36) A B F E C 64 (38/38)                             531 300 831
39 Marja Kaukonen Epilän Esa, FIN F C Z Z Z 73 (43/43) B Z Z C Z 63 (21/38) Z E A Z C 75 (36/39) D A E Z F 78 (22/36) E B Z Z D 69 (38/38) F Z A E C 80 (26/38) D A F C C 71 (29/40) D B F E C 87 (37/39)                             596 240 836
40 Ossi Lakkala Kuopion Suunnistajat, FIN B C Z E Z 26 (35/35) B Z C C Z 36 (23/32) D E Z Z C 59 (33/33) D A E B Z 57 (36/33) D B Z Z Z 48 (40/37) B Z A E Z 57 (41/40) D A F B Z 43 (17/38) B B Z D Z 34 (38/40)                             360 480 840
41 Tuomo Markelin Helsingin Suunnistajat, FIN F Z Z E D 40 (31/31) Z F F Z Z 49 (45/43) Z E Z Z C 60 (13/38) D A E B F 72 (33/40) C Z Z D C 51 (30/39) F Z A Z C 49 (24/39) D C F B C 63 (25/37) Z Z F E Z 70 (41/41)                             454 390 844
42 Pentti Nevalainen Rastikarhut, FIN Z C B E Z 60 (37/37) B Z C C Z 77 (40/40) Z E Z F C 67 (34/37) Z A Z B F 71 (43/42) Z Z Z Z C 68 (25/41) F Z B Z B 72 (44/42) Z A F Z C 53 (35/42) D B F E C 65 (33/42)                             533 420 953
43 Anne Pinola Rasti-Nokia, FIN Z C E C Z 53 (44/44) D Z A C B 42 (42/44) B E C F C 39 (42/44) F A E B E 43 (38/44) E Z F C B 31 (34/43) B Z A Z F 51 (42/43) C A E B C 35 (27/43) Z B Z E C 39 (40/43)                             333 720 1053
44 Ken Gammelgård OK Ravinen, SWE F C B Z Z 62 (38/38) A F Z C Z 73 (43/42) Z Z Z Z C 83 (40/43) Z A E B Z 72 (44/43) E B D D C 84 (44/44) F E Z E C 90 (43/44) D A F B C 82 (21/44) B B F E C 84 (43/44)                             630 450 1080
45 Petri Aaltio Suunta Jurva, FIN Z C B D Z 107 (45/45) B F Z C Z 103 (43/45) Z E A Z C 150 (45/45) Z Z E B F 145 (45/45) D B Z C C 104 (45/45) Z Z Z E C 117 (45/45) D A E B Z 118 (45/45) B B F E Z 106 (42/45)                             950 480 1430
-- Pentti Koponen Espoon Suunta, FIN                                                                                                                                             DNS
Programming by Antal rätt: 39 17 38 33 34   39 31 39 43 41   39 42 36 25 44   35 39 36 29 41   32 26 42 33 31   31 41 40 38 38   32 40 30 31 40   29 39 39 41 28   15 14 15 15 15   0 0 0 0 0    
Martin Fredholm Antal rätt i %: 87 38 84 73 76   87 69 87 96 91   87 93 80 56 98   78 87 80 64 91   71 58 93 73 69   69 91 89 84 84   71 89 67 69 89   64 87 87 91 62   94 88 94 94 94   0 0 0 0 0