klubbmärke FinTrailO 2022 PreO2 klubbmärke
tävling i PreO, långdistans
måndagen den 23 maj 2022
Klass: Elite Resultat
Namn Klubb Poäng Sek
1 Bjarne Friedrichs MTV Seesen, GER 35 42
2 Jens Andersson klubbmärke Kristinehamns OK, SWE 35 53
3 Erik Lundkvist klubbmärke HJS-Vansbro OK, SWE 35 92
4 Krešo Keresteš   Team Slovenia, SLO 35 103
5 Pinja Mäkinen klubbmärke Koovee, FIN 34 26
6 Antti Rusanen   Hauhon Sisu, FIN 34 32
7 Marit Wiksell klubbmärke Rehns BK, SWE 34 33
8 Pavel Ptacek   BETA Ursus Orienteering, CZE 34 84
9 Anders Höije klubbmärke Göteborg-Majorna OK, SWE 34 101
10 Remo Madella   Punto Nord, ITA 34 110
11 William Rex klubbmärke OK Landehof, SWE 34 134
12 Ralph Körner klubbmärke OLV Landshut, GER 34 157
13 Libor Forst klubbmärke MatFyz Praha, CZE 33 52
13 Martti Inkinen klubbmärke Rajamäen Rykmentti, FIN 33 52
15 Petteri Hakala klubbmärke Kalevan Rasti, FIN 33 94
15 Robertas Stankevic   O! Klaipeda, LTU 33 94
17 Guntars Mankus klubbmärke OK Saldus, LAT 33 101
18 Simone Frascaroli   Italian Orienteering Federation FISO, ITA 33 112
19 Mikko Heinonen klubbmärke Kalevan Rasti, FIN 33 161
20 Sondre Ruud Bråten klubbmärke Nydalen SK, NOR 32 19
21 Sami Torstila klubbmärke Helsingin Suunnistajat, FIN 32 23
22 Ján Furucz klubbmärke Farmaceut Bratislava, SVK 32 24
23 Alex Tello   Valencia O, ESP 32 34
24 Martin Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 32 39
25 Alessio Tenani   FISO TRAIL-O, Italy, ITA 32 46
26 Eero Seppä klubbmärke Kangasala SK, FIN 32 48
27 Vladyslav Vovk   OSK Prolisok, UKR 32 56
28 Robert Jakobsson klubbmärke Tidaholm SOK Sisu, SWE 32 57
29 Mykola Opanasenko   OSK Prolisok, UKR 32 63
30 Arno Gronhovd klubbmärke Modum OL, NOR 32 77
31 Sami Hyvönen klubbmärke Nurmeksen Sepot, FIN 32 88
32 Klemen Kenda klubbmärke OK Azimut, SLO 32 101
33 Ilze Lapina   Ziemelkurzeme OK, LAT 32 113
34 João Pedro Valente klubbmärke CPOC, POR 32 114
35 Lennart Wahlgren klubbmärke Rehns BK, SWE 32 150
36 Esko Junttila klubbmärke Muuramen Rasti, FIN 32 156
37 Krystian Petersburski klubbmärke UKS Azymut 45 Gdynia, POL 31 20
38 Davide Martignago   Italian Orienteering Federation FISO, ITA 31 24
39 Laura Eliza Lapina   Ziemelkurzeme OK, LAT 31 36
40 Sigurd Dæhli klubbmärke Løten o-lag, NOR 31 43
41 Renato Bettin   FISO TRAIL-O, Italy, ITA 31 44
42 Jorge CaracaValente Barrera   Spanish Orienteering Federation FEDO, ESP 31 46
43 Tomislav Varnica klubbmärke OK Vihor Zagreb, CRO 31 49
44 Adam Gruca   Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu, POL 31 97
45 Erik Stålnacke klubbmärke IFK Göteborg, SWE 31 100
46 Matija Razum   Croatian Orienteering Federation, CRO 31 104
47 Eero Hakanen klubbmärke Rasti-Jyry, FIN 31 109
48 Anne Straube   SV Lengefeld, GER 31 123
49 Sebastiano Lambertini klubbmärke Italien, ITA 31 133
50 Ari Uotila klubbmärke Kokemäen Kova-Väki, FIN 31 150
51 Geir Myhr Øien klubbmärke Ringsaker OK, NOR 31 153
52 Leif Eriksson klubbmärke Strängnäs-Malmby OL, SWE 31 155
53 Valerii Lytvynov   OSK Prolisok, UKR 31 233
54 Pavel Kurfürst klubbmärke VŠTJ Stavební fakulta Praha, CZE 30 23
55 Lars Jakob Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 30 28
56 Iva Lovrec klubbmärke OK Vihor Zagreb, CRO 30 33
57 Maciej Urbaniak   Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu, POL 30 46
58 Andrius Jovaiša klubbmärke OSK "Falco", LTU 30 50
59 Alejandro Alejandro Aguilar Lara   COMA, ESP 30 87
60 Emil Kacin klubbmärke OK Azimut, SLO 30 97
60 Jirí Kalousek klubbmärke VŠTJ Stavební fakulta Praha, CZE 30 97
62 Ola Jansson klubbmärke Björklinge SOK, SWE 30 124
63 Charles Bromley Gardner klubbmärke British Army OC, GBR 30 162
64 Michael Johansson klubbmärke Vänersborgs SK, SWE 30 238
65 Aaron Gaio   Italian Orienteering Federation FISO, ITA 29 21
66 Adam Stalka   Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu, POL 29 33
67 Tom Dobra   University of Bristol OC, GBR 29 51
68 Jan-Eric Nyström klubbmärke Akilles OK, FIN 29 69
69 Marcello Lambertini   Italian Orienteering Federation FISO, ITA 29 89
70 Jonatán Furucz klubbmärke Farmaceut Bratislava, SVK 29 90
71 Magnus Sterner klubbmärke Strängnäs-Malmby OL, SWE 29 113
72 Nina Doellgast klubbmärke MTV Seesen, GER 29 117
73 Martin Aarholt Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 29 154
74 Jana Kostová klubbmärke Sportovní klub vozíckáru Praha, CZE 29 181
75 Göran Andersson klubbmärke Attunda OK, SWE 29 191
76 John Kewley klubbmärke MDOC, GBR 28 45
77 Aurimas Murenas   Medeina OK, LTU 28 59
78 Iryna Kulykova   OSK Prolisok, UKR 28 77
79 Tatsuyoshi Koizumi klubbmärke Japan, JPN 28 107
80 Koji Chino klubbmärke Wanderers, JPN 28 177
81 Santiago Guillermo Pérez Martin   COMA, ESP 28 180
82 Ingemar Gidenstam klubbmärke Stenungsunds OK, SWE 28 205
83 Ari Tertsunen klubbmärke Nurmeksen Sepot, FIN 28 214
84 Nils Jansson klubbmärke OK Raseborg, FIN 28 222
85 Normunds Narvaišs klubbmärke TSK Spriditis, LAT 27 66
86 Enrique Rolland Lopez de Coca   Montellano O, ESP 27 105
87 Pekka Seppä klubbmärke Suunta-Sepot, FIN 27 111
88 Jacek Wieszaczewski klubbmärke Orientop Wroclaw, POL 27 112
89 Roope Näsi klubbmärke Alahärmän Kisa, FIN 27 120
90 Vjaceslavs Bivainitis klubbmärke IADC Ausma, LAT 27 122
91 Svein Jakobsen klubbmärke Fredrikstad SK, NOR 27 130
92 Gintaras Mikolavicius   Devyni OSK, LTU 26 85
93 Iain Phillips klubbmärke Storbritanien, GBR 26 107
94 Markéta Šimková klubbmärke SK Los Melník, CZE 26 110
95 Vladislav Poznianskyi klubbmärke Ukraina, UKR 26 145
96 Søren Saxtorph klubbmärke Ballerup OK, DEN 26 176
97 Ian Ditchfield klubbmärke Mole Valley OC, GBR 26 177
98 Katarzyna Urbaniak   Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu, POL 26 251
99 Fabio Bortolami   FISO TRAIL-O, Italy, ITA 25 48
100 Simonas Riauka klubbmärke Litauen, LTU 25 65
101 Nicola Galvan   Asiago 7 Comuni SOK, ITA 25 100
102 Juan Emilio Montero Sánchez   COMA, ESP 25 110
103 Juha Villikka klubbmärke Koovee, FIN 25 115
104 Ivan Kyselow   Prolisok, UKR 25 145
105 Inga Gunnarsson klubbmärke OK Pan-Kristianstad, SWE 25 204
106 Tuula Tjäder klubbmärke Lahden Suunnistajat-37, FIN 25 222
107 Per Stålnacke klubbmärke Ås-NMBU Orientering, NOR 24 68
108 Gytis Spundzevicius   OK Oriens, LTU 24 100
109 Serhii Kyrychenko   Prolisok, UKR 24 105
110 Lars Silvervret klubbmärke OK Hedströmmen, SWE 24 177
111 Veijo Viitanen   Vakka-Rasti, FIN 24 203
112 Risto Seppä klubbmärke Suunta-Sepot, FIN 24 428
113 David Jukes   BKO, GBR 23 57
114 Graham Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR 23 181
115 Miguel Angel Garcia Grinda   ADOL, ESP 23 258
116 Tuomo Markelin klubbmärke Helsingin Suunnistajat, FIN 23 280
117 Colin Duckworth   British Orienteering, GBR 22 170
118 Piergiorgio Zancanaro   FISO TRAIL-O, Italy, ITA 22 173
119 Serhii Bielanenko   Prolisok, UKR 22 190
120 Pavel Šprynar klubbmärke Sportovní klub vozíckáru Praha, CZE 22 242
121 Marcin Labeda   --, POL 22 362
122 Eva Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 22 374
123 Maria Bertilla Pajaro klubbmärke Padova Orienteering, ITA 21 235
124 Marina Bivainite klubbmärke IADC Ausma, LAT 20 169
125 Ken Gammelgård klubbmärke OK Ravinen, SWE 19 350
126 Michaela Patassiova   ŠK Sandberg, SVK 19 368
127 Owe Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 18 126
128 Valdis Strods klubbmärke IADC Ausma, LAT 18 311
129 Agata Ludwiczak klubbmärke Polen, POL 17 68
130 Elizabeth Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR 17 208
131 Guntis Jakubovskis klubbmärke IADC Ausma, LAT 14 255
132 Pentti Jytilä klubbmärke Rajamäen Rykmentti, FIN 0 360
132 Justyna Labeda klubbmärke Orientop Wroclaw, POL 0 360
132 Markku Leinonen klubbmärke Kuopion Suunnistajat, FIN 0 360
132 Vesa Mäkinen klubbmärke Angelniemen Ankkuri, FIN 0 360
132 Timo Rapakko   Lounais-Hämeen Rasti, FIN 0 360
132 Petteri Suominen klubbmärke Helsingin Poliisi-Voimailijat, FIN 0 360
-- Michaela Patassiová   --, SVK DNS
Programming by Martin Fredholm