klubbmärke FinTrailO 2022 PreO1 klubbmärke
tävling i PreO, långdistans
söndagen den 22 maj 2022
Klass: Elite Resultat
Namn Klubb Poäng Sek
1 Alessio Tenani FISO TRAIL-O, Italy, ITA 28 42
2 Ralph Körner klubbmärke OLV Landshut, GER 28 44
3 Pinja Mäkinen klubbmärke Koovee, FIN 28 112
4 Sigurd Dæhli klubbmärke Løten o-lag, NOR 27 42
5 Aurimas Murenas   Medeina OK, LTU 27 52
6 Robert Jakobsson klubbmärke Tidaholm SOK Sisu, SWE 27 56
7 Bjarne Friedrichs klubbmärke MTV Seesen, GER 27 61
8 Anders Höije klubbmärke Göteborg-Majorna OK, SWE 27 94
9 Arno Gronhovd klubbmärke Modum OL, NOR 27 97
10 Erik Stålnacke klubbmärke IFK Göteborg, SWE 27 116
11 Erik Lundkvist klubbmärke HJS-Vansbro OK, SWE 27 121
12 Ilze Lapina   Ziemelkurzeme OK, LAT 27 179
13 Magnus Sterner klubbmärke Strängnäs-Malmby OL, SWE 27 226
14 Krystian Petersburski klubbmärke UKS Azymut 45 Gdynia, POL 26 21
15 Sebastiano Lambertini klubbmärke Italien, ITA 26 37
16 Vesa Mäkinen klubbmärke Angelniemen Ankkuri, FIN 26 39
17 Pavel Ptacek   BETA Ursus Orienteering, CZE 26 79
18 Pavel Kurfürst klubbmärke VŠTJ Stavební fakulta Praha, CZE 26 111
19 Adam Gruca   Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu, POL 26 112
20 Tom Dobra   University of Bristol OC, GBR 26 116
21 Juha Hiirsalmi klubbmärke Turun Metsänkävijät, FIN 26 140
22 Krešo Keresteš   Team Slovenia, SLO 26 150
23 Emil Kacin klubbmärke OK Azimut, SLO 26 176
24 Klemen Kenda klubbmärke OK Azimut, SLO 26 203
25 Maciej Urbaniak   Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu, POL 25 28
26 Aaron Gaio   Italian Orienteering Federation FISO, ITA 25 30
26 Marcello Lambertini   Italian Orienteering Federation FISO, ITA 25 30
26 Petteri Suominen klubbmärke Helsingin Poliisi-Voimailijat, FIN 25 30
29 Martin Aarholt Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 25 35
30 Antti Rusanen   Hauhon Sisu, FIN 25 38
31 Jens Andersson klubbmärke Kristinehamns OK, SWE 25 60
32 Mari Hovinen klubbmärke SK Uusi, FIN 25 85
33 Guntars Mankus klubbmärke OK Saldus, LAT 25 103
34 Jirí Kalousek klubbmärke VŠTJ Stavební fakulta Praha, CZE 25 116
35 Tomislav Varnica klubbmärke OK Vihor Zagreb, CRO 25 120
36 William Rex klubbmärke OK Landehof, SWE 25 134
37 Alejandro Alejandro Aguilar Lara   COMA, ESP 25 145
38 Ján Furucz klubbmärke Farmaceut Bratislava, SVK 25 153
39 Koji Chino klubbmärke Wanderers, JPN 25 174
40 Simonas Riauka klubbmärke Litauen, LTU 25 209
41 David Jukes   BKO, GBR 25 212
42 Mikko Heinonen klubbmärke Kalevan Rasti, FIN 24 27
43 Sondre Ruud Bråten klubbmärke Nydalen SK, NOR 24 32
44 Petteri Hakala klubbmärke Kalevan Rasti, FIN 24 37
45 Jacek Wieszaczewski klubbmärke Orientop Wroclaw, POL 24 44
46 Laura Eliza Lapina   Ziemelkurzeme OK, LAT 24 49
46 João Pedro Valente klubbmärke CPOC, POR 24 49
48 Remo Madella   Punto Nord, ITA 24 56
49 Alex Tello   Valencia O, ESP 24 60
50 Matija Razum   Croatian Orienteering Federation, CRO 24 99
51 Sami Hyvönen klubbmärke Nurmeksen Sepot, FIN 24 102
52 Ari Uotila klubbmärke Kokemäen Kova-Väki, FIN 24 108
53 Ian Ditchfield klubbmärke Mole Valley OC, GBR 24 116
54 Martin Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 24 120
55 Andrius Jovaiša klubbmärke OSK "Falco", LTU 24 121
56 Normunds Narvaišs klubbmärke TSK Spriditis, LAT 24 122
57 Svein Jakobsen klubbmärke Fredrikstad SK, NOR 24 125
58 Valerii Lytvynov   OSK Prolisok, UKR 24 131
59 Nicola Galvan   Asiago 7 Comuni SOK, ITA 24 136
60 Simone Frascaroli   Italian Orienteering Federation FISO, ITA 24 148
61 Sami Torstila klubbmärke Helsingin Suunnistajat, FIN 24 155
62 Geir Myhr Øien klubbmärke Ringsaker OK, NOR 24 158
63 Anne Straube   SV Lengefeld, GER 24 178
64 Adam Stalka   Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu, POL 24 181
65 Jana Kostová klubbmärke Sportovní klub vozíckáru Praha, CZE 24 189
66 Pekka Seppä klubbmärke Suunta-Sepot, FIN 24 222
67 Per Stålnacke klubbmärke Ås-NMBU Orientering, NOR 24 274
68 Jan-Eric Nyström klubbmärke Akilles OK, FIN 24 275
69 Marit Wiksell klubbmärke Rehns BK, SWE 23 35
70 Jorge CaracaValente Barrera   Spanish Orienteering Federation FEDO, ESP 23 41
71 Michael Johansson klubbmärke Vänersborgs SK, SWE 23 103
72 Lennart Wahlgren klubbmärke Rehns BK, SWE 23 108
73 Iva Lovrec klubbmärke OK Vihor Zagreb, CRO 23 113
74 Lars Jakob Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 23 115
75 Teemu Kalvas klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 23 118
76 Nina Doellgast klubbmärke MTV Seesen, GER 23 121
77 Martti Inkinen klubbmärke Rajamäen Rykmentti, FIN 23 128
78 Renato Bettin   FISO TRAIL-O, Italy, ITA 23 134
78 Roope Näsi klubbmärke Alahärmän Kisa, FIN 23 134
80 Göran Andersson klubbmärke Attunda OK, SWE 23 159
81 Leif Eriksson klubbmärke Strängnäs-Malmby OL, SWE 23 166
82 Iain Phillips klubbmärke Storbritanien, GBR 23 167
83 Serhii Kyrychenko   Prolisok, UKR 23 173
84 Esko Junttila klubbmärke Muuramen Rasti, FIN 23 265
85 John Kewley klubbmärke MDOC, GBR 22 55
86 Eero Seppä klubbmärke Kangasala SK, FIN 22 62
87 Lars Silvervret klubbmärke OK Hedströmmen, SWE 22 64
88 Davide Martignago   Italian Orienteering Federation FISO, ITA 22 94
89 Katarzyna Urbaniak   Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu, POL 22 116
90 Charles Bromley Gardner klubbmärke British Army OC, GBR 22 176
91 Tuula Tjäder klubbmärke Lahden Suunnistajat-37, FIN 22 248
92 Ingemar Gidenstam klubbmärke Stenungsunds OK, SWE 22 266
93 Libor Forst klubbmärke MatFyz Praha, CZE 21 45
94 Gintaras Mikolavicius   Devyni OSK, LTU 21 103
95 Markéta Šimková klubbmärke SK Los Melník, CZE 21 111
96 Graham Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR 21 117
97 Mykola Opanasenko   OSK Prolisok, UKR 21 124
98 Inga Gunnarsson klubbmärke OK Pan-Kristianstad, SWE 21 141
99 Tuomo Kalvas klubbmärke SK Uusi, FIN 21 190
100 Vladyslav Vovk   OSK Prolisok, UKR 21 199
101 Ivan Kyselow   Prolisok, UKR 21 200
102 Søren Saxtorph klubbmärke Ballerup OK, DEN 21 236
103 Juha Villikka klubbmärke Koovee, FIN 21 252
104 Ola Jansson klubbmärke Björklinge SOK, SWE 21 277
105 Jonatán Furucz klubbmärke Farmaceut Bratislava, SVK 20 100
106 Pertti Hartman klubbmärke Rasti-Nokia, FIN 20 126
107 Enrique Rolland Lopez de Coca   Montellano O, ESP 20 179
108 Serhii Bielanenko   Prolisok, UKR 20 276
109 Tatsuyoshi Koizumi klubbmärke Japan, JPN 19 45
110 Vladislav Poznianskyi klubbmärke Ukraina, UKR 19 96
111 Tuomo Markelin klubbmärke Helsingin Suunnistajat, FIN 19 141
112 Santiago Guillermo Pérez Martin   COMA, ESP 19 144
113 Fabio Bortolami   FISO TRAIL-O, Italy, ITA 19 155
114 Piergiorgio Zancanaro   FISO TRAIL-O, Italy, ITA 19 170
115 Owe Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 19 219
116 Valdis Strods klubbmärke IADC Ausma, LAT 19 276
117 Iryna Kulykova   OSK Prolisok, UKR 18 175
118 Ken Gammelgård klubbmärke OK Ravinen, SWE 18 260
119 Juan Emilio Montero Sánchez   COMA, ESP 18 291
120 Nils Jansson klubbmärke OK Raseborg, FIN 18 308
121 Colin Duckworth   British Orienteering, GBR 17 90
122 Agata Ludwiczak klubbmärke Polen, POL 17 126
123 Joanna Puternicka klubbmärke Orientop Wroclaw, POL 17 167
124 Maria Bertilla Pajaro klubbmärke Padova Orienteering, ITA 17 192
125 Guntis Jakubovskis klubbmärke IADC Ausma, LAT 17 195
126 Miguel Angel Garcia Grinda   ADOL, ESP 16 125
127 Marcin Labeda   --, POL 16 176
128 Pavel Šprynar klubbmärke Sportovní klub vozíckáru Praha, CZE 16 179
129 Eva Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 15 167
130 Vjaceslavs Bivainitis klubbmärke IADC Ausma, LAT 15 195
131 Elizabeth Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR 15 330
132 Gytis Spundzevicius   OK Oriens, LTU 14 214
133 Marina Bivainite klubbmärke IADC Ausma, LAT 13 273
-- Jarmo Karvinen klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN DNS
-- Jari Paukkola klubbmärke Riihimäen Suunnistajat, FIN DNS
-- Robertas Stankevic   O! Klaipeda, LTU DNS
Programming by Martin Fredholm