klubbmärke Fin5 Orienteering Week 5 klubbmärke
Kuopion Suunnistajats tävling i PreO, långdistans
torsdagen den 18 juli 2019
Klass: Elit Resultat
Namn Klubb Poäng Sek
1 Antti Rusanen Hauhon Sisu, FIN 22 14
2 Lauri Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat, FIN 22 71
3 Lars Jakob Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 21 13
4 Erik Stålnacke klubbmärke IFK Göteborg, SWE 21 71
5 Sergei Rusakov klubbmärke Ryssland, RUS 21 139
6 Martin Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 20 11
7 Ari Tertsunen klubbmärke Tuusulan Voima-Veikot, FIN 20 36
8 John Kewley klubbmärke MDOC, GBR 20 45
9 Geir Myhr Øien klubbmärke Ringsaker OK, NOR 20 78
10 Ian Ditchfield klubbmärke Mole Valley OC, GBR 20 93
11 Remo Madella   Punto Nord, ITA 19 19
12 Erik Lundkvist klubbmärke HJS-Vansbro OK, SWE 19 22
13 Pinja Mäkinen klubbmärke Koovee, FIN 19 26
14 Ari Uotila klubbmärke Kokemäen Kova-Väki, FIN 19 29
15 Masayuki Tashiro   HokoOnchi, JPN 19 32
16 Jacek Wieszaczewski klubbmärke Orientop Wroclaw, POL 19 82
17 Anna Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN 18 32
18 Michael Johansson klubbmärke Vänersborgs SK, SWE 18 76
19 Jarmo Karvinen klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 18 81
20 Ján Furucz klubbmärke Farmaceut Bratislava, SVK 17 12
21 Markéta Šimková klubbmärke SK Los Melník, CZE 17 36
22 Martti Inkinen klubbmärke Rajamäen Rykmentti, FIN 17 42
23 Petteri Hakala klubbmärke Rasti-Nokia, FIN 17 71
24 Joanna Puternicka klubbmärke Orientop Wroclaw, POL 17 90
24 Miroslav Šimek klubbmärke SK Los Melník, CZE 17 90
26 Tuula Tjäder klubbmärke Lahden Suunnistajat-37, FIN 17 127
27 Mikko Heinonen klubbmärke Kalevan Rasti, FIN 16 22
27 Juha Hiirsalmi klubbmärke Turun Metsänkävijät, FIN 16 22
29 Libor Forst klubbmärke MatFyz Praha, CZE 16 25
30 Pekka Seppä klubbmärke Suunta-Sepot, FIN 16 27
31 Heikki Liimatainen klubbmärke Riihimäen Suunnistajat, FIN 16 34
32 Eero Hakanen klubbmärke Rasti-Jyry, FIN 16 88
32 Martin Aarholt Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 16 88
34 Eva Björkman klubbmärke OK Tyr, SWE 16 92
35 Harri Lehtimäki klubbmärke Hämeenlinnan Tarmo, FIN 16 103
36 Lenka Forstová klubbmärke MatFyz Praha, CZE 16 106
37 Eero Kattilakoski klubbmärke Kaustisen Pohjan-Veikot, FIN 16 109
38 Ole-Johan Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 16 159
39 Kyllikki Anttila klubbmärke Suunta Jurva, FIN 16 165
40 Tuomo Markelin klubbmärke Helsingin Suunnistajat, FIN 15 84
41 Hetti Kirves klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 15 92
42 Tuomo Kalvas klubbmärke SK Uusi, FIN 15 96
43 Roope Näsi klubbmärke Alahärmän Kisa, FIN 15 99
44 Michael Chun Chi Tsang   Scout Orienteering Club, HKG 15 108
45 Liubov Kozina   Nizhny Novgorod, RUS 15 183
46 Åke Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN 15 270
47 Pertti Hartman klubbmärke Rasti-Nokia, FIN 14 40
48 Jan-Eric Nyström klubbmärke Akilles OK, FIN 14 52
49 Owe Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 14 90
50 Rudi Olvenmyr klubbmärke OK Tyr, SWE 14 93
51 Matilda Lukkari klubbmärke SK Uusi, FIN 14 95
52 Teemu Kalvas klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 14 96
53 Kristiina Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat, FIN 14 167
54 Mari Hovinen klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 13 47
55 Masahide Fukuda   Kawagoe OLC, JPN 13 50
56 Eva Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 13 102
57 Lasse Inkinen klubbmärke Kokemäen Kova-Väki, FIN 12 35
58 Ville Hiirsalmi klubbmärke Turun Metsänkävijät, FIN 12 79
59 Artem Khalanskiy klubbmärke Ryssland, RUS 12 89
60 Ken Gammelgård klubbmärke OK Ravinen, SWE 12 183
61 Graham Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR 11 39
62 Elizabeth Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR 7 135
63 Jenny Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN 3 260
-- Marcus Johansson klubbmärke Vänersborgs SK, SWE DNS
-- Esko Junttila klubbmärke Muuramen Rasti, FIN DNS
-- Lars Silvervret klubbmärke OK Hedströmmen, SWE DNS
Programming by Martin Fredholm