klubbmärke Fin5 Orienteering Week 3 klubbmärke
Kuopion Suunnistajats tävling i PreO, långdistans
tisdagen den 16 juli 2019
Klass: Elit Resultat
Namn Klubb Poäng Sek
1 Lars Jakob Waaler Porsgrunn OL, NOR 18 90
2 John Kewley klubbmärke MDOC, GBR 18 225
3 Remo Madella   Punto Nord, ITA 17 43
4 Sergei Rusakov klubbmärke Ryssland, RUS 17 66
5 Rudi Olvenmyr klubbmärke OK Tyr, SWE 17 73
6 Pinja Mäkinen klubbmärke Koovee, FIN 17 93
8 Anna Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN 17 114
9 Ján Furucz klubbmärke Farmaceut Bratislava, SVK 17 152
10 Erik Stålnacke klubbmärke IFK Göteborg, SWE 17 154
11 Teemu Hämäläinen klubbmärke Kangasala SK, FIN 17 167
12 Masayuki Tashiro   HokoOnchi, JPN 17 236
13 Kristiina Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat, FIN 17 262
14 Lasse Inkinen klubbmärke Kokemäen Kova-Väki, FIN 17 282
15 Matti Mäntyniemi klubbmärke Epilän Esa, FIN 17 318
16 Michael Johansson klubbmärke Vänersborgs SK, SWE 16 54
17 Eero Hakanen klubbmärke Rasti-Jyry, FIN 16 55
18 Martin Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 16 65
19 Martin Aarholt Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 16 83
20 Geir Myhr Øien klubbmärke Ringsaker OK, NOR 16 97
21 Erik Lundkvist klubbmärke HJS-Vansbro OK, SWE 16 112
22 Esko Junttila klubbmärke Muuramen Rasti, FIN 16 136
23 Markéta Šimková klubbmärke SK Los Melník, CZE 16 151
24 Jarmo Karvinen klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 16 164
25 Ian Ditchfield klubbmärke Mole Valley OC, GBR 16 186
26 Pertti Hartman klubbmärke Rasti-Nokia, FIN 16 188
27 Mikko Heinonen klubbmärke Kalevan Rasti, FIN 16 232
28 Åke Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN 16 280
29 Eva Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 16 282
30 Libor Forst klubbmärke MatFyz Praha, CZE 16 304
31 Matilda Lukkari klubbmärke SK Uusi, FIN 16 309
32 Pekka Seppä klubbmärke Suunta-Sepot, FIN 16 317
33 Heikki Liimatainen klubbmärke Riihimäen Suunnistajat, FIN 16 331
34 Karol Galicz   --, POL 15 85
35 Ari Tertsunen klubbmärke Tuusulan Voima-Veikot, FIN 15 104
36 Lauri Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat, FIN 15 117
37 Lars Silvervret klubbmärke OK Hedströmmen, SWE 15 183
38 Jana Kostová klubbmärke Sportovní klub vozíckáru Praha, CZE 15 201
39 Eva Björkman klubbmärke OK Tyr, SWE 15 216
40 Jacek Wieszaczewski klubbmärke Orientop Wroclaw, POL 15 221
41 Roope Näsi klubbmärke Alahärmän Kisa, FIN 15 227
42 Miroslav Šimek klubbmärke SK Los Melník, CZE 15 241
43 Eero Kattilakoski klubbmärke Kaustisen Pohjan-Veikot, FIN 15 275
44 Jan-Eric Nyström klubbmärke Akilles OK, FIN 15 283
45 Juha Hiirsalmi klubbmärke Turun Metsänkävijät, FIN 14 74
46 Tuomo Kalvas klubbmärke SK Uusi, FIN 14 100
47 Martti Inkinen klubbmärke Rajamäen Rykmentti, FIN 14 172
48 Lenka Forstová klubbmärke MatFyz Praha, CZE 14 174
49 Kari Pinola klubbmärke Rasti-Nokia, FIN 14 191
50 Mari Hovinen klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 14 199
51 Liubov Kozina   Nizhny Novgorod, RUS 14 281
52 Teemu Kalvas klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 13 117
53 Ole-Johan Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 13 126
54 Michael Chun Chi Tsang   Scout Orienteering Club, HKG 13 146
55 Joanna Puternicka klubbmärke Orientop Wroclaw, POL 13 164
56 Artem Khalanskiy   --, RUS 13 208
57 Owe Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 13 253
58 Graham Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR 13 277
59 Hetti Kirves klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 13 300
60 Kyllikki Anttila klubbmärke Suunta Jurva, FIN 13 305
61 Pentti Koponen klubbmärke Espoon Suunta, FIN 13 360
62 Ari Uotila klubbmärke Kokemäen Kova-Väki, FIN 12 89
63 Hannu Keränen   Sonkajärven Pahka, FIN 12 168
64 Ville Hiirsalmi klubbmärke Turun Metsänkävijät, FIN 11 97
65 Marcus Johansson klubbmärke Vänersborgs SK, SWE 11 309
66 Elizabeth Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR 11 349
67 Tuomo Markelin klubbmärke Helsingin Suunnistajat, FIN 10 115
68 Kari Melleri   OK Trian, FIN 10 270
69 Tuula Tjäder klubbmärke Lahden Suunnistajat-37, FIN 10 278
70 Ken Gammelgård klubbmärke OK Ravinen, SWE 10 300
71 Bartkomiej Maciejenwski   --, POL 10 322
72 Anne Pinola klubbmärke Rasti-Nokia, FIN 8 280
73 Jenny Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN 4 205
Programming by Martin Fredholm