klubbmärke FinTrailO PreO2 WRE, Tampere klubbmärke
tävling i PreO, långdistans
söndagen den 5 maj 2019
Klass: Elit Resultat
Namn Klubb Poäng Sek
1 Ari Uotila Kokemäen Kova-Väki, FIN 32 11
3 Lauri Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat, FIN 32 14
4 Mikko Heinonen klubbmärke Kalevan Rasti, FIN 31 10.5
5 Krešo Keresteš klubbmärke OK Trzin, SLO 31 11
6 Sami Hyvönen   RastiPielinen, FIN 31 12
6 Martin Aarholt Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 31 12
8 Martin Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 31 13
9 Martti Inkinen klubbmärke Rajamäen Rykmentti, FIN 31 14
10 Koji Chino klubbmärke Wanderers, JPN 31 15
10 Erik Stålnacke klubbmärke IFK Göteborg, SWE 31 15
12 Juha Hiirsalmi klubbmärke Turun Metsänkävijät, FIN 30 11
12 Lars Jakob Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 30 11
14 Lennart Wahlgren klubbmärke Rehns BK, SWE 30 14
15 Jari Turto klubbmärke Kokemäen Kova-Väki, FIN 30 19
16 Jyrki Lumiainen klubbmärke MS Parma, FIN 30 28
17 Sergei Rusakov   Azimut, RUS 30 57
18 Roope Näsi klubbmärke Alahärmän Kisa, FIN 30 76
19 Masayuki Tashiro   HokoOnchi, JPN 30 83
20 Jarmo Karvinen klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 30 84
21 Petteri Hakala klubbmärke Rasti-Nokia, FIN 29 12
22 Magnus Sterner klubbmärke Strängnäs-Malmby OL, SWE 29 16
22 Ari Tertsunen klubbmärke Tuusulan Voima-Veikot, FIN 29 16
24 Jani Leppäniemi klubbmärke Vetelin Urheilijat, FIN 29 17
25 Ieva Rukšane   Kapa OK, LAT 29 25.5
26 Mykola Opanasenko   OSK Prolisok, UKR 29 38.5
27 Esko Junttila klubbmärke Muuramen Rasti, FIN 29 77
28 Pekka Seppä klubbmärke Suunta-Sepot, FIN 29 152
29 Erik Lundkvist klubbmärke HJS-Vansbro OK, SWE 28 9
30 Ján Furucz klubbmärke Farmaceut Bratislava, SVK 28 13
31 Eero Hakanen klubbmärke Rasti-Jyry, FIN 28 20
32 Janis Rukšans   Kapa OK, LAT 28 25.5
33 Šimon Mižúr klubbmärke Farmaceut Bratislava, SVK 28 76
34 Ola Jansson klubbmärke Björklinge SOK, SWE 28 78
35 Bartlomiej Mazan   WKS Slask Wroclaw, POL 28 80
36 Zita Rukšane klubbmärke Tacina, LAT 28 83
37 John Kewley klubbmärke MDOC, GBR 28 138
38 Jouni Lipponen klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 28 140
39 Tomas Jansson klubbmärke Björklinge SOK, SWE 27 16
40 Jan-Eric Nyström klubbmärke Akilles OK, FIN 27 20
41 Teemu Kalvas klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 27 26.5
42 Anatoly Blyakhman klubbmärke Rostov-on-Don, RUS 27 34
43 Hanna Grannabba   OK Terjärv, FIN 27 35.5
44 Laura Eliza Lapina klubbmärke IK Auseklis, LAT 27 77.5
45 Kyllikki Anttila klubbmärke Suunta Jurva, FIN 27 134
46 Atis Rukšans klubbmärke Tacina, LAT 27 156
47 Pertti Hartman klubbmärke Rasti-Nokia, FIN 26 19
48 Jacek Wieszaczewski klubbmärke Orientop Wroclaw, POL 26 22
49 Mari Hovinen klubbmärke Keravan Urheilijat, FIN 26 23
50 Juris Švarcs   OK Arona, LAT 26 23.5
51 Janis Gaidelis klubbmärke Stiga OK, LAT 26 36
52 Lasse Inkinen klubbmärke Kokemäen Kova-Väki, FIN 26 41
53 Sami Torstila klubbmärke Helsingin Suunnistajat, FIN 26 82
55 Owe Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 26 97
56 Petteri Vigren klubbmärke Rasti-Nokia, FIN 26 106
57 Kristaps Mierlauks klubbmärke TSK Spriditis, LAT 26 145
58 Tsuyoshi Ban   Kyoto OLC, JPN 25 16
59 Eva Fredholm klubbmärke OK Linné, SWE 25 21
60 Alexander Kobzarev klubbmärke Orienta PODA, RUS 25 22
61 Anton Puhovkin   OSK Prolisok, UKR 25 26.5
62 Graham Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR 25 27
63 Harri Lehtimäki klubbmärke Hämeenlinnan Tarmo, FIN 25 39
64 Liubov Kozina   Nizhny Novgorod, RUS 25 47
65 Dmitry Dokuchaev   FSKI Radolik, RUS 25 84
66 Normunds Narvaišs klubbmärke TSK Spriditis, LAT 25 87
67 Tuomas Väinä   Kankaanpään Suunnistajat, FIN 25 89
68 Olga Korchagina klubbmärke Ekaterinburg, RUS 25 146.5
69 Matilda Lukkari klubbmärke SK Uusi, FIN 25 147
70 Santiago Guillermo Pérez Martin   COMA, ESP 25 150
71 Ilze Lapina   Ziemelkurzeme OK, LAT 24 25
72 Heikki Liimatainen klubbmärke Riihimäen Suunnistajat, FIN 24 26.5
73 Ole-Johan Waaler klubbmärke Porsgrunn OL, NOR 24 31
74 Kari Heinonen klubbmärke Kuopion Suunnistajat, FIN 24 34
75 Elizabeth Urquhart klubbmärke Octavian Droobers, GBR 24 63
76 Tuomo Markelin klubbmärke Helsingin Suunnistajat, FIN 24 89
77 Vladimir Filatov   UniverTeam, RUS 24 92
78 Eero Seppä klubbmärke Kangasala SK, FIN 24 222
79 Åke Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN 23 25
80 Kari Pinola klubbmärke Rasti-Nokia, FIN 23 38
81 Anna Jacobson   OK77 / ETOC 2020, FIN 23 78
82 Nataliia Salakhova klubbmärke Ekaterinburg, RUS 23 91.5
83 Andrejs Sulcs   ---, LAT 23 151.5
84 Iain Phillips klubbmärke Storbritanien, GBR 22 76
85 Michael Chun Chi Tsang   Scout Orienteering Club, HKG 22 85
86 Eduard Oginskii klubbmärke Pskov, RUS 22 89
87 Artem Khalanskiy   --, RUS 22 141
88 Tuomo Kalvas klubbmärke SK Uusi, FIN 21 24.5
89 Dmitry Kucherenko klubbmärke Rostov-on-Don, RUS 21 25.5
90 Mikko Numminen klubbmärke Epilän Esa, FIN 21 83
91 Aleksandra Mazan   UKS Traper Zlocieniec, POL 21 148.5
92 Alekseev Trofim   --, RUS 21 166
93 Matti Mäntyniemi klubbmärke Epilän Esa, FIN 21 218
94 Miguel Angel Garcia Grinda   ADOL, ESP 20 150
95 Veijo Viitanen klubbmärke Vakka-Rasti, FIN 20 216
96 Joanna Puternicka klubbmärke Orientop Wroclaw, POL 19 12
97 Marina Borisenkova klubbmärke Pskov, RUS 19 21
98 Alexey Volkov   Baltic bereg SPb, RUS 19 35
99 Markku Hyvönen   RastiPielinen, FIN 19 151
100 Vjaceslavs Lukasevics   ---, LAT 19 159.5
101 Ken Gammelgård klubbmärke OK Ravinen, SWE 17 106
102 Svetlana Filatova   UniverTeam, RUS 17 158
103 Valerii Ivanov klubbmärke Pskov, RUS 16 158
104 Anne Pinola klubbmärke Rasti-Nokia, FIN 15 138
105 Noritoshi Matsuhashi klubbmärke Tsurumai OLC, JPN 15 164
106 Elena Leontyeva klubbmärke Ekaterinburg, RUS 14 98.5
108 Artur Berenfus klubbmärke Rostov-on-Don, RUS 13 201
-- Pentti Koponen klubbmärke Espoon Suunta, FIN DNS
-- Anni Lumiainen klubbmärke MS Parma, FIN DNS
-- Pavel Shmatov klubbmärke Lipetsk, RUS DNS
Programming by Martin Fredholm