klubbmärke ECTO #9 - Prague Trail Autumn - Classic klubbmärke
MatFyz Prahas tävling i PreO, långdistans
lördagen den 6 oktober 2018
Klass: WRE (Elite) Kontroll 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Tk 1-4 Tk 5-8 Avdrag
Maxtid
Resultat
Namn Klubb \ Rätt Z B A Z Z B B B A Z B - A B A Z Z B A B Z A A C Z D A B E B F B Sek B A F C Sek Poäng Sek
1 Tomáš Leštínský   KOB Dobruška Z B A Z Z B B B A Z B A A B A Z Z B A B Z A A Z Z D A B E B F B
23
23
23 B A F D
28
28
28   26 111
2 Ján Furucz klubbmärke Farmaceut Bratislava Z B A Z Z B B B A Z A B A B A Z Z B A B B A A C Z D A B E B F --
23
23
23 B A F C
20
20
20   25 103
3 Sigurd Dæhli klubbmärke Løten OL Z B A Z Z B B B A Z A B A B A Z Z B A B Z A A D Z D A B D B F C
33
33
33 B A E D
29
29
29   25 302
4 Sami Hyvönen   RastiPielinen A B A Z Z B B B A Z B B A B A Z Z B Z B Z A A D Z D A B D B F B
26
25
25.5 B A F C
27
27
27   24 112.5
5 Antti Rusanen klubbmärke Keravan Urheilijat Z B A Z Z B B B A Z A B A B A Z Z B A B B A A C Z D A Z D B F B
35
35
35 B A F C
24
24
24   24 119
6 Peter Huzan klubbmärke South London Orienteers Z B A Z Z C B B A Z Z B A B Z Z Z B A B Z A A C Z D A B E B F C
30
29
29.5 B A F C
43
43
43   24 132.5
7 Remo Madella klubbmärke VIVAIO Z B A A Z B B B A Z A B A B A Z Z B A B B A A C Z D A B E B F C
24
24
24 B E F C
29
29
29   24 173
8 Lauri Mäkinen klubbmärke Mäntsälän Urheilijat Z B A A Z B B B A Z B B A B A Z Z B A B B A A C Z C A B F C F C
27
27
27 B A F C
18
17
17.5   24 224.5
9 Geir Myhr Øien klubbmärke Ringsaker OK Z B A A Z B B B A Z A B A B A Z Z A A B Z A A C Z D A B D B F C
25
24
24.5 B E F D
22
22
22   24 286.5
10 Erik Stålnacke klubbmärke IFK Göteborg Z B A A Z C B B A Z A B A B A B Z B A B Z A A C Z D A B E B F B
32
31
31.5 B A F C
21
20
20.5   23 52
11 John Kewley klubbmärke MDOC Z B A A A B B B A Z A B A B Z Z Z B A B Z A A C Z D A B D C F B
42
41
41.5 B A F C
52
52
52   23 213.5
12 Christian Gieseler klubbmärke OLG Siegerland Z B A Z Z B B B A Z A A A B A Z Z B A B B A A D Z D A A E B F B
25
24
24.5 B A F C
29
29
29 -1 22 53.5
13 Martin Fredholm klubbmärke OK Linné Z B A A Z B B D A Z A A A A Z Z Z B A B Z A A C Z D A B E B F B
24
24
24 B C F C
38
38
38   22 122
14 Alessio Tenani   FISO TRAIL-O, Italy Z B A A Z C B B A Z A B A B A Z Z B A B B A A D Z D A B E B F B
27
27
27 B A F D
44
43
43.5   22 130.5
15 Ola Jansson klubbmärke Björklinge SOK Z B A Z Z C B B Z Z A A A B Z Z Z B A B Z A A D Z D A B E B F B
46
46
46 B A F D
32
32
32   22 138
16 Charles Bromley Gardner klubbmärke British Army OC Z B A Z Z C B B A Z A B A B Z Z Z B Z B Z Z A C Z D A B E B F B
22
22
22 B E F D
41
41
41   22 183
17 Lars Jakob Waaler klubbmärke Porsgrunn OL Z B A Z E C B B A Z A A A B Z Z Z B A Z Z A A C Z D A B D B F B
30
30
30 B A F D
37
36
36.5   22 186.5
18 Tom Dobra   University of Bristol OC Z B A A Z C B B A Z A B A B Z Z Z B A B B A A C Z D A B D B F B
44
44
44 B A F D
39
39
39   22 203
19 Pavol Bukovác klubbmärke Farmaceut Bratislava Z B A A Z C B B A Z A B A B A Z Z A A B B A A C Z D A B D B F B
21
21
21 B A E D
29
29
29   22 230
20 Sami Torstila klubbmärke Helsingin Suunnistajat A Z A A Z B B B A Z A A A B A Z Z B A B B A A C Z D A B D A F C
30
30
30 B A F C
39
39
39   22 249
21 Martin Aarholt Waaler klubbmärke Porsgrunn OL Z A A A Z B B B A Z A A A B Z Z Z B A B Z A A C Z D A Z E B F B
21
21
21 C B E D
26
26
26   22 287
22 Jana Kostová klubbmärke Sportovní klub vozíckáru Praha Z B A A Z B B B Z Z A B A A A Z B B A B B A A C Z D A B E B F B
43
43
43 B A F D
42
41
41.5   21 144.5
23 Vitalii Kyrychenko   Driada Z A A A A B B B A Z B A A B A B Z B A B B B A C Z D A B E B F B
27
27
27 D E F C
29
28
28.5   21 175.5
24 Esko Junttila klubbmärke Muuramen Rasti Z B Z A A B A B A Z A B A B A B Z B A B Z A A C Z D A B E B F B
42
42
42 B C D C
43
42
42.5   21 204.5
25 Lennart Wahlgren klubbmärke Rehns BK Z B A A A C B B A Z A B A B Z Z Z A A B Z A A C Z D A B C B F B
33
32
32.5 B E F D
21
21
21   21 233.5
26 Bartlomiej Mazan   WKS Slask Wroclaw Z B A A Z B B B Z Z A A A B Z Z Z A A B Z A A D Z D A B E B F C
52
52
52 B A D D
93
92
92.5   21 324.5
27 Jacek Wieszaczewski klubbmärke Orientop Wroclaw Z B A A Z C B B Z Z B B A B Z Z Z B A B B A A D A D A B E B F B
29
28
28.5 B A F C
32
31
31.5   20 60
28 Juha Hiirsalmi klubbmärke Turun Metsänkävijät Z B A A Z D B B A Z Z B A A A Z Z B A B B A A C A Z A B E B F B
28
27
27.5 E A F C
20
21
20.5   20 108
29 Ian Ditchfield klubbmärke Mole Valley OC Z A A A A C B B A Z A B A B Z Z Z B A B B A A C Z D A B E B F E
39
39
39 B A F C
52
52
52   20 151
30 Krešo Keresteš klubbmärke OK Trzin Z B A Z Z C B D A Z A B A B Z Z B B A B Z A A D A D A B C B F B
29
28
28.5 B A F C
67
67
67   20 155.5
31 Zoltán Miháczi klubbmärke TIPO TKE Z B A Z E Z A B A Z A A A B A Z Z B A B B B A C Z D Z B E B F B
19
18
18.5 B E F D
26
27
26.5   20 165
32 Ari Tertsunen klubbmärke Tuusulan Voima-Veikot Z B A A E B B B A Z A B A B Z Z B B A B B A A C Z D Z B E B F B
37
37
37 B B F D
32
32
32   20 189
33 Šimon Mižúr klubbmärke Farmaceut Bratislava Z B A A E B B B A Z A A A B A Z B A A B B B A C Z D A B E B F B
27
27
27 E A C D
26
26
26   20 233
34 Ari Uotila klubbmärke Kokemäen Kova-Väki A B A Z A C B B A Z A A A B A Z Z A A B B A A Z Z D A B D B F C
31
31
31 E A F D
26
25
25.5   20 296.5
35 Rafal Bednarski   Polish Orienteering Federation Z A A A E C B B A Z Z B A B A Z Z B A B Z A A   Z B A B E C F B
38
38
38 D C E D
36
36
36   20 374
36 Renato Bettin klubbmärke Or. Swallows Noale Z B Z A Z Z B B Z Z A B A B Z Z Z B A B Z B B C Z D A B E B F B
42
41
41.5 B A F C
36
36
36   19 77.5
37 Emil Kacin   OK Azimut A B A B Z C B D A Z A A A B Z Z Z B A B B B A C Z D A B E B F B
26
25
25.5 B A E C
34
34
34   19 119.5
38 Erik Lundkvist klubbmärke HJS-Vansbro OK Z B A A E Z B D A Z A B A B Z Z Z B A B Z A A D Z D A Z E B F --
27
27
27 B A E D
26
26
26   19 233
39 Jirí Kalousek klubbmärke VŠTJ Stavební fakulta Praha A B A A Z C B B A Z A A A B Z Z Z B A B Z A A D Z D B A E B F C
26
26
26 B E F D
37
37
37   19 243
40 Andrius Jovaiša klubbmärke OSK "Falco" A B A A Z C B B Z Z A B A B Z Z Z B A B Z A A D Z D Z B F B F B
43
43
43 B E F D
37
37
37   19 260
41 Bohuslav Hulka klubbmärke Sportovní klub vozíckáru Praha Z Z A Z Z Z B A A Z B B A B Z B Z B A B Z A A C A D A Z D B F C
75
74
74.5 B E F C
33
33
33 -1 19 287.5
42 Masayuki Tashiro   HokoOnchi A A A A Z C B D A Z A A A B Z Z Z B A B B A A D Z D A B E B F C
55
54
54.5 B A F C
37
36
36.5   18 151
43 Tamara Miklušová   TJ Rapid Bratislava Z A A B Z C B B A A A A A B A Z B A A B Z A A C Z B Z B D B F B
21
21
21 B A F D
28
28
28   18 169
44 Ole-Johan Waaler klubbmärke Porsgrunn OL A B A A A B B B A Z A B B B Z Z B B A B B A A D Z D A B E B F C
37
37
37 B A F D
34
34
34   18 191
45 Graham Urquhart klubbmärke Octavian Droobers Z Z A A Z D B A A Z A B A B Z Z Z B A B Z C A D B D A B E A F B
41
40
40.5 B A F D
49
49
49   18 209.5
46 Mykola Opanasenko   OSK Prolisok Z B A Z Z C B A Z Z A B A B A B Z B A B B A B C A D Z B E B F B
49
48
48.5 B B F D
48
48
48   18 216.5
47 Ilze Lapina   Ziemelkurzeme OK A B A A Z C A D A Z A B A B Z Z Z B A B B A A C B D A B F B F C
35
35
35 B B F C
49
49
49   18 264
48 Iain Phillips klubbmärke Storbritanien Z Z A A E D B B A Z A A A B A Z Z B A B B B A D A D A B D B F C
31
31
31 E A F B
65
62
63.5   18 334.5
49 Marián Mikluš   TJ Rapid Bratislava Z B A A A C A B Z Z A B A B Z Z Z B A B B A A Z A D A B E B F B
22
22
22 B A F D
27
27
27   17 109
50 Tereza Miklušová   TJ Rapid Bratislava Z B A A A D A A A Z A A A B A B B B A B B A A C A D A B D B F B
28
28
28 B A F C
32
31
31.5   17 119.5
51 Anton Puhovkin   OSK Prolisok Z B A A Z Z B B A Z A B A B Z Z Z A A B B A A Z A Z Z B E B F B
74
73
73.5 B E F D
51
51
51   17 244.5
52 Normunds Narvaišs klubbmärke TSK Spriditis Z Z A A A D B D A Z A B A B Z Z B B A B Z B A D A D A B E B F B
44
44
44 B A F D
66
66
66   16 170
53 Kristaps Mierlauks klubbmärke TSK Spriditis Z B A A E D B D A Z A B A B A Z Z B A B B Z A D B C A Z E B F C
41
40
40.5 B A D C
36
36
36   16 196.5
54 Valerii Lytvynov   OSK Prolisok Z A B A Z E B D A Z Z B A B A Z Z Z A A B B A C Z D B B E B F E
38
38
38 B A E D
50
50
50   16 268
55 Ruta Caikovskiene   RASKK Vilniaus A B A A Z D B B A Z Z B B B A B Z B A B Z Z A Z A D Z Z E B D C
43
42
42.5 B A E D
85
85
85   16 367.5
56 Laura Eliza Lapina   Auseklis IK A A A A A C B B A Z A B A A Z Z Z B A B B A Z D Z C A B D B F B
25
24
24.5 B A F D
30
30
30   15 174.5
57 Joanna Puternicka klubbmärke Orientop Wroclaw Z A A Z E C B D A Z B B A A Z Z Z A A B B Z A D A D A Z E B F B
22
20
21 B E F D
40
40
40   15 181
58 Pentti Koponen klubbmärke Espoon Suunta Z Z A A A C B D A A A B B B A Z Z B A B Z B A Z B D Z B E C F B
61
62
61.5 B C F C
75
75
75   15 256.5
59 Robertas Stankevic   RASKK Vilniaus A B A A Z C A B A Z A A A B Z Z Z B A B B Z A Z Z Z A B D B F B
89
89
89 B A E C
65
65
65 -2 15 274
60 Aleksandra Mazan   UKS Traper Zlocieniec Z A A A A C A D A Z B A A B A B Z B A B B A A D B D Z Z E C D B
31
31
31 B E F D
67
67
67   15 338
61 Iryna Kulykova   OSK Prolisok Z A A A A B B B Z A A B A B Z Z Z B A B B B A D B D Z B E B F C
98
97
97.5 B B F D
84
84
84   15 361.5
62 Gintaras Mikolavicius   OK Ažuolas Z B A B E C A B A Z A B A B Z Z Z A A B B A A Z A D B B E B F D
59
59
59 B A E C
77
77
77 -2 14 256
63 Milan Lucný klubbmärke Sportovní klub vozíckáru Praha Z B A A E C B B A Z A Z A B Z Z B Z A A B A A Z A D Z A D C F B
49
49
49 C A F C
50
50
50   14 279
64 Michael Chun Chi Tsang   Scout Orienteering Club A Z A B E Z Z D A Z A B A A A Z B B A B B A A C B D Z B D A F B
81
80
80.5 B A F D
95
95
95   14 355.5
65 Richard Keighley klubbmärke Wimborne Orienteers A A A Z E Z B B A Z A B B A Z Z Z B B B B Z A C Z D Z Z D B F B
55
54
54.5 A B F D
90
90
90   14 384.5
66 Rimantas Stanaitis   RASKK Vilniaus A A Z A Z C B B A Z Z B A Z Z Z Z A A B Z B A D B B A A E D F C
26
26
26 E D D C
36
36
36   13 362
67 Mauro Nardo   FISO TRAIL-O, Italy Z A B Z D C B A Z Z A B A B Z B B B Z B Z A A C A D B A F B D C
41
41
41 A C F D
44
44
44   13 445
68 Eva Fredholm klubbmärke OK Linné Z A B A A C B D A Z A B B B A Z C B A B B A A D A Z A B D C F C
84
83
83.5 D D F D
67
66
66.5 -1 13 510
69 Herluf Jensen   Svendborg OK A A A B A D A B A Z A B A A A A Z B A B Z B A D A D Z Z E F -- C
48
48
48 C D D D
59
58
58.5   13 526.5
70 Matej Hraboš   ŠK HADVEO Banská Bystrica Z A A B E D B D A Z A A Z A Z B Z B A B B Z A Z A Z A B E C F B
41
41
41 B B F C
49
49
49   12 210
71 Miroslav Špidlen klubbmärke Sportovní klub vozíckáru Praha Z B C B E B B C Z A Z Z A B Z Z B B Z A B B A C A C Z B E C F D
35
35
35 B E F D
36
36
36   11 311
72 Elizabeth Urquhart klubbmärke Octavian Droobers A A A B Z D Z Z Z Z Z B B B Z Z B B A A Z B Z C Z A A A D E F E
93
93
93 C A C D
82
66
74   11 527
73 Monika Molnárová klubbmärke Kobra Bratislava A A B Z E C B B Z A A Z B A A Z C B Z B Z A Z D B D B Z D C F B
20
19
19.5 C D F C
28
28
28   10 287.5
74 Katarzyna Graba   Tur Borowka A A C Z B B B C Z Z B Z B B Z A B B B A Z C A C B B C A A E F D
64
64
64 D E F C
67
68
67.5   10 431.5
75 Agata Ciesluk   Polish Orienteering Federation A A Z A E Z B B A Z A A A Z A B Z B A Z A B B Z Z A Z A C E D D
43
43
43 B D E C
32
33
32.5   10 435.5
76 Marzena Borucka   Polish Orienteering Federation Z A B Z E B A C A Z A A Z A A B Z B A Z A B B C A C Z A F E F D
25
24
24.5 C D E D
20
19
19.5   10 464
77 Mariusz Wlodarski   -- Z A B B Z B A B A A B A B Z Z A C B Z B B B A D B Z C A E C A F
84
81
82.5 D A F C
71
70
70.5   9 393
-- Koji Chino klubbmärke Wanderers                                                                
 
 
         
 
 
    DNS
-- Grazyna Bator   InO Jura Z A B A   A B D A A B A B A A B B A A B A A C B A D A A D E -- --
120
120
120 E A E D
57
57
57   DSQ
Programming by Antal rätt: 58 47 65 21 41 25 65 53 64 71 11 0 66 63 37 62 60 64 70 70 33 52 70 39 46 61 54 56 46 57 71 45   59 46 58 34    
Martin Fredholm Antal rätt i %: 74 60 83 27 53 32 83 68 82 91 14 0 85 81 47 79 77 82 90 90 42 67 90 51 59 78 69 72 59 73 91 58   76 59 74 44